Téměř šestihodinový let, čtyřhodinový časový rozdíl, umělá tráva. Není divu, že kazašský soupeř pražské Slavie, FC Astana (Astana je od roku 1997 hlavním městem Kazachstánu), do čtvrtečního duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy doma patnáctkrát za sebou neprohrál. Podle mého názoru tento klub ani další celky z této deváté největší země na světě do Evropské fotbalové unie (UEFA) a hlavně do Evropy vůbec nepatří, a měly by hrát asijské soutěže.
Soupeř Slavie, Astana, patří do Asie, a vůbec by neměl evropské poháry hrát!
Ostatně je také po rozpadu Sovětského svazu hrávaly. Kazachstán byl totiž v devadesátých letech až do začátku 21. století členem AFC, tedy Asijské fotbalové konfederace. Do UEFA vstoupil až v roce 2002.
Izrael i Kypr lze chápat, ale Kazachstán?
Evropská fotbalová unie má dnes 55 členů. Můžeme diskutovat o tom, zda do Evropy patří i další bývalé sovětské republiky, jako Arménie, Gruzie či Ázerbájdžán, které leží podle všeho v Asii, i když někteří geografičtí experti tyto země kvůli ne zcela jasné hranici mezi evropským a asijským kontinentem řadí mezi státy evropské.
Můžeme se přít, zda má hrát evropské poháry Turecko, jež svou převážnou částí také leží v Asii. Lze hovořit i o Rusku, jehož obří území rovněž zabírá Asii. Kypr leží v Asii dokonce celý, ovšem je členem Evropské unie (EU), protože jej se starým kontinentem pojí historické a kulturní svazky. Bývalý člen Asijské fotbalové konfederace Izrael (1954 až 1974), později přidružený k Oceánské fotbalové konfederaci (OFC, 1974 až 1994) a od roku 1994 člen UEFA, působí v evropských soutěží hlavně z politických důvodů, protože kdyby měl startovat společně s arabskými státy, působilo to značné nepokoje a protesty.
To všechno je pochopitelné. Ale územně rozlehlá středoasijská země Kazachstán? Že snad svou malou částí svého území západně od řeky Ural zasahuje též do Evropy? To je přece nesmysl. A proč tedy v letech 1998 až 2002 působil v rámci Asijské fotbalové konfederace? To už by mohly v evropských pohárech startovat i korejské či čínské kluby. Nebo celky z Indie, kdyby po tom zatoužily.
Mimochodem Kazachstán patří mezi nejrozlehlejší země světa (plocha 2 717 300 km² – 34krát více než Česko) a je územně největším světovým vnitrozemským státem, ale většina území je jen velmi řídce osídlena (15 milionů obyvatel představuje hustotu necelých šestiobyvatel na čtvereční kilometr).
Každý hlas je při volbách dobrý
A jak se vůbec dostal v roce 2002 do evropského fotbalu? Napadá mě jediné vysvětlení: totiž, že každý hlas je pro vůdce evropského fotbalu při volbách ve světové fotbalové federaci, FIFA, dobrý. Ostatně kvalifikaci MS hraje už i Gibraltar či Kosovo.
Nebo snad sehrála svou roli i skutečnost, že Kazachstán je velkým dodavatelem ropy a plynu (třeba v případě Česka třetím největším)?
Buď, jak buď, účast týmů z Kazachstánu v evropských fotbalových soutěžích na jejich regulérnosti nepřidává. Ostatně pro Astanu musí být učiněna veliká výjimka – vzhledem k čtyřhodinovému časovému posunu se nezačíná v úředním čase utkání Evropské ligy, tedy v 19.00 a 21.05 hodin středoevropského času, ale už v 17 hodin. Kdyby se měl dodržet oficiální výkop, muselo by se v Astaně zahajovat až ve 23.00 hodin, resp. dokonce hodinu a pět minut po půlnoci!
Šlo tedy začátkem nového století nejspíš o politické či o politicko-ekonomické rozhodnutí UEFA. Rozhodnutí, na něž ekonomicky i sportovně nyní doplácejí evropské kluby, jejich hráči i fanoušci. Ostatně takové krátkodobé výlety do daleké Asie mohou narušit i formu týmů v jejich domácích soutěžích. Ať se pak vedení Evropské fotbalové unie nediví, když diváci skandují pokřik, kteří kravaťáci z Nyonu tolik nesnášejí: „UEFA – mafia!“
Jak už před rokem trefně napsal zástupce šéfredaktora deníku Sportu Adam Nenadál: „Skandování UEFA– mafia má blíže k faktu než k urážce. Pokuta za tento pokřik je tedy výsměchem.“
Vítejte v našem blogu, abyste dostali další novinky o Levné fotbalové dresy.