V současnosti nejslavnější francouzský klub, Paris-Saint Germain, by rád vedle domácí fronty dobyl i tu evropskou. Letos se mu sice nepodaří, ale dlouhodobé plány katarských vlastníků jsou jasné: „Chceme být nejlepší na světě“! Jenže pohled do historie ukazuje, že podobné cíle – jakkoliv dlážděné dobrými úmysly – mnohdy končí kolosálními neúspěchy.
Poučí se PSG z kolosálního bankrotu svého předchůdce? Příběh „velkoklubu“ Racing Paris
Chcete příklad? Matra Racing Paris.
V osmdesátých letech minulého století byste na čele Ligue 1 našli jiné týmy než dnes: Olympique Marseille nebo Bordeaux. Přiznejme, že v sezoně 85/86 vyhrál titul PSG, ale jednalo se o ojedinělý triumf – a Paříž byla naštvaná. Jak může být francouzská metropole v nejpopulárnějším sportu na světě tak neúspěšná?
Stejnou otázku si položil francouzský průmyslník Jean-Luc Lagardere. A s odpovědí přišel v roce 1982, když spojil FC Paris a Racing Paris v jeden tým …. a začal investovat. Lagardere měl s financováním sportu zkušenosti, zapojoval se do dostihových nebo automobilových závodů (vlastnil např. stáj F1), proto si neúspěch a zklamání nepřipouštěl.
A začal okázale. Racing tehdy hrál druhou francouzskou ligu, ale soupisku měl prvoligovou. V roce 1983 přišel alžírský útočník Rabah Madžer, který se později proslavil v Portu. Byl to úžasný hráč, řekl pro New York Times tehdejší trenér de Martigny. Bylo to podobné, jako když teď přestoupil Neymar do PSG.
I s přispěním Madžera klub v roce 1984 postoupil do Ligue 1. Zdálo by se, že se jedná o úspěšný příběh týmu na vzestupu, ale chyba lávky: hned tu samou sezonu Racing sestoupil – a začaly padat hlavy. A jak to tak bývá, odnesl to trenér de Martigny.
Podruhé do stejné řeky
Racing si postup do nejvyšší soutěže znovu vybojoval v roce 1986. A Lagardere, poučen neúspěchem, předestřel strategii, se kterou se fotbaloví fanoušci ve velkém začali setkávat až o mnoho let později. „Když to nejde s hodně penězi, jde to ještě s více penězi.“
V létě 1986, těsně před zahájením světového šampionátu, obsadily přední strany sportovních deníků bombastické zprávy. Přišel Enzo „El Princípe“ Francescoli z River Plate, jeho uruguayský kolega Ruben Paz, západoněmecké křídlo Pierre Littbarski a nakonec, jako třešnička na dortu, kapitán PSG a francouzský reprezentant Luis Fernandez. A vše zastřešoval trenér Artur Jorge, kterého Lagardere přetáhl – jako čerstvého vítěze PMEZ – z portugalského Porta.
A tým přejmenoval na Matra Racing Paris.
Bombastičnost projektu dokumentuje Eric Cantona, který byl (jako vyhlédnutá posila) pozván majitelem na večeři: Okolo nás chodilo služebnictvo v parukách, v ruce měli halapartny a nosili jídlo – bylo to jako ve středověku.
Není všechno zlato, co se třpytí
Jakkoliv se může zdát, že Racing byl na nejlepší cestě dobýt Francii a Evropu, opak byl pravdou. V roce 1987 skončil třináctý, o rok později sedmý, průměrná návštěva byla sedm tisíc diváků. A Racing vlastně nikoho moc nezajímal. Pamatuji si na jeden domácí zápas, říká David Ginola, kdy Matra pozvala hodně dětí zadarmo. Tehdy jsme hráli proti St. Etienne, tradičnímu týmu. Vyjdu před zápasem na hřiště a vidím, že všechny děti jsou oblečené v zelených dresech. St. Etienne. Vypadalo to, jako bychom hráli venku.
A problémy byly i v kabině. Klub byl napumpovaný světovými hvězdami, ale ty těžko snášely, že sedí na lavičce (nebo na tribuně) a hrají sotva o střed tabulky. A to nebylo všechno. Bylo to hrozně neprofesionální, vypráví Pierre Littbarski, když vidíte ty obrovské investice do hráčů a pak přijdete do tréninkového centra. Museli jsme si třeba sami prát dresy …
Racing začali postupně opouštět hráči a klubu se nevedlo. Poslední kapkou byl rok 1989, kdy nesestoupil jenom díky rozdílu ve skóre. To už bylo moc i na Lagardera a akcionáře Matry: z Racingu odešli – chudší o 300 milionů dolarů.
V současnosti hraje Racing pátou nejvyšší francouzskou soutěž.
Můžete mít ty nejlepší hráče na světě, říká pro New York Times David Ginola, ale musíte investovat moudře. Nemůžete kupovat vše, co ve vám líbí. Všechno do sebe musí zapadat.
Pomůže příklad Racingu dnešnímu PSG?
Vítejte v našem blogu, abyste dostali další novinky o Levné fotbalové dresy.